Szymon Niemiec

Szymon Niemiec – działacz gejowski konsekrowany na biskupa

Szymon Niemiec
Szymon Niemiec

Niedawno zamieściłem swoją refleksję na temat Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego w Polsce – która zrodziła się na fali konsekracji działacza środowiska LGBTQ na biskupa. Przez ten czas obserwowałem reakcję na ten temat i przyznam, że wydarzenie to nie odbiło się zbyt szerokim echem w mediach i w sieci. Na stronie ZKCh zamieszczony został list bpa Flynn’a z okazji konsekracji, który w jakimś sensie koresponduje z tym, co napisałem. Poniżej fragment:

(…) I teraz zwracamy się do +Szymona i pytania “Kim jest biskup? Co to znaczy podążać śladami Apostołów?”

Po pierwsze i najważniejsze, Szymonie, tu NIE chodzi o ciebie. Nie jesteśmy tutaj bo w jakiś sposób przekonałeś nas o swojej ważności. Nie jesteśmy tutaj ponieważ ty jesteś ważny.

Jesteśmy tutaj ponieważ, tak jak w przypadku diakonów, Boże dzieci potrzebują sługi. Potrzebują tego, kto ich potrzeby przedłoży ponad swoje – tego, który będzie dzielił z nimi bogactwo Bożej miłości ukazanej w poddaniu Jego jedynego syna w bestialskie ręce nienawistników. Potrzebują tego, który pokaże im współczucie, które Jezus ukazał kiedy, nawet będąc wycieńczony, „oddał siebie by nauczać ich do końca”.

Nie jesteśmy tu również dlatego, że liderzy Kościoła myślą, że będziesz dobrym biskupem – nie znamy cię wystarczająco dobrze by podjąć taką decyzję nawet gdybyśmy chcieli.

Nie, jesteśmy tutaj ponieważ Boże dzieci w Polsce potrzebują pasterza, który mówi ich językiem – zna ich potrzeby i jest gotowy w sercu by postawić ich przed sobą we wszystkich potrzebach i czasach.

Oni, zwyczajni ludzie Boga w Polsce wyrazili Bożą wolę i wybrali ciebie, wybranego by służyć im, przynosić im Bożą miłość i sakramenty i prowadzić ich do Boga. Będziesz nauczał Ewangelii miłości. Niestety będą też czasy kiedy będziesz powołany by rozsądzać. ALE nie wolno ci NIGDY nimi władać. Przewodnicz przez przykład – przez miłość – przez mądrość – ufaj, że Duch Święty będzie prowadził cię i nie czuj się zaszczycony przez wzgląd, że ludzie dali ci urząd i tytuł.

Bądź pokorny – przez to rozumiem, byś znał siebie i wiedział czego się od ciebie oczekuje. Twoja godność nie leży w szatach i symbolach które nosisz ale w obrazie Jezusa Chrystus, którego reprezentujesz wszystkim bez wyjątku.

Niech Bóg strzeże każdego twego kroku i mierzy każde twoje słowo!

Tymczasem na swojej stronie bp Niemiec – obok zaświadczenia o ukończeniu kursu „Skuteczny trener” zamieścił dodatkowo certyfikat konsekracji, na stronie ZKCh niezwłocznie zaktualizowano jego tytuł na: „Zwierzchnik Kościoła Krajowego – Biskup Kościoła”, a na Allegro wisi wystawiona jego autobiografia pt.: „Tęczowy Koliber na Tyłku” z zachęcająca wzmianką:

Tęczowy Koliber na Tyłku to nie tylko tatuaż, który nosi Szymon Niemiec. To także tytuł książki, która odsłania przed czytelnikiem obraz polskiego środowiska homoseksualnego. Z jego bolączkami, skrywanymi sekretami, radościami i smutkami. Ta książka wprowadza nas w świat, jakiego nie znamy. Świat zamkniętych klubów, miłosnych rozsterek, walki o prawa człowieka. Jest to także opowieść o zdradzie, kłamstwie, i nożach wbijanych przez przyjaciół. Obok tej historii nie można przejść obojętnie.

Wszystko to brzmi przedziwnie, I nie chodzi mi wcale o to, że daję sobie jakiekolwiek prawo oceniania ludzi. Dalej to wszystko trudno mi potraktować na serio. Chociaż ktoś może powiedzieć, że grupę pierwszych uczniów Jezusa z Nazaretu też nikt na serio nie traktował, a większość z nich wcześniej była rybakami, ktoś celnikiem. Jednak oni nie stroili się w ornaty, infuły, pierścienie i purpury. Charyzmę mieli w sobie, nie w tym, co zewnętrzne. Sami uznania godności raczej się nie doczekali.

Zjednoczony Kościół Chrześcijański – startując od myśli kalwińskiej – wybrał drogę bycia substytutem Kościoła rzymskiego, a przecież mógł akcenty utrzymać na tym, co wewnętrzne, na niesieniu pocieszenia tym, którzy w swoich wspólnotach czuli się odrzuceni. Wydaje mi się, że idąc ta drogą będzie ściągał tych, którzy substytutem się zadowolą.

Kaplica "Betlejem" na Śląsku
Kaplica „Betlejem” na Śląsku (fot. z www.facebook.com/ChristianUnitedChurch)

Ze strony internetowej ZKCh dowiadujemy się, że posiada obecnie jednego biskupa, dwóch pastorów, diakona i brata zakonnego. Istnieją dwa zbory lokalne – w Warszawie (gdzie nabożeństwa odbywają się w kaplicy domowej – w prywatnym mieszkaniu), oraz w Chruszczobrodzie na Śląsku, gdzie dokładny adres można uzyskać telefonicznie. Istnieje też kaplica eremicka we Franku. Biskup Szymon Niemiec rozważa postawienie skromnej kaplicy na własnej działce w Warszawskiej dzielnicy Wawer – która byłaby w stanie pomieścić około 20 osób.

Kaplica domowa na Mokotowie
Kaplica domowa na Mokotowie
Udostępnij
  • Facebook
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing